Pred vstupom do Grécka

Skontrolujte si vzdy nové informacie na MZV – link: TU

Všetci cestujúci musia vyplniť  online svoj PLF formulár pred vstupom do krajiny a poskytnúť podrobné informácie o ich lokácii a adrese ich pobytu v Grécku. V prípade viacnásobného pobytu sú povinní poskytnúť adresu najmenej počas prvých 24 hodín. Pre každú rodinu by sa mal predložiť  jeden PLF formular.
PLF nájdete tiež v aplikácii Visit Greece a na travel.gov.gr. Každý cestovateľ je zodpovedný za vyplnenie svojho PLF formuláru a za ostatné dôležite dokumenty ako PCR test, certifikát o vakcinácií. alebo potvrdení o prekonaní Covidu sám za seba a svoju rodinu. 

Tu sa prekliknete na stranku travel.gov.gr – požiadajte o jedinečný PLF formular s Q -codom

Ak si vyplňate PLF formular adresa pre klientov ubytovaných v :
Piatsa Michalis / N luxus / Oliva /Hotel  Sirines – Potos, Thassos 64002 Greece
Alexandra beach spa resort 4*/ Royal Paradise spa resort 5*- Potos, Thassos 64002 Greece
Kekes beach – Aliki, Thassos 64002 Greece
Villa Nelly – Limenaria, Thassos 64002 Greece
Astris Studios – Astris, Thassos 64002 Greece

Negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu

Bez ohľadu na spôsob dopravy, pri vstupe do Grécka musí každá osoba staršia ako 12 rokov predložiť negatívny výsledok PCR testu na COVID-19 (výter z nosohltana a hrdla), vykonaný maximálne 72 hodín pred vstupom do krajiny alebo negatívny výsledok antigénového testu, vykonaný maximálne 48 hodín pred vstupom do krajiny.

 

Výsledková listina testu musí byť vystavená v anglickom jazyku a musí obsahovať celé meno, tak ako je uvedené v cestovnom doklade, s ktorým občan SR vstúpi do Grécka.

Kto nemusí predložiť negatívny test na COVID-19

Negatívny výsledok testu nemusí pri vstupe preukazovať:

  • dieťa do 12 rokov
  • osoba, ktorá absolvovala plné zaočkovanie proti COVID-19 a má o tom potvrdenie v anglickom jazyku z ktorého je zrejmé, že od zaočkovania druhou dávkou vakcíny (ak ide o dvojdávkovú vakcínu) uplynulo viac ako 14 dní. Grécko uznáva národný certifikát o vykonanom očkovaní v SR vydaný Ministerstvom zdravotníctva SR. Pre tento účel sú akceptované potvrdenia o očkovaní vakcínami: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson + Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.
  • osoba, ktorá bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19 v rozmedzí 2-9 mesiacov pred príchodom do Grécka a môže to dokázať predložením pozitívneho výsledku PCR alebo antigénového testu v anglickom jazyku vykonaného autorizovaným laboratóriom alebo lekárskym osvedčením potvrdzujúcim, že držiteľ bol pozitívne testovaný na vírusovú infekciu SARS-CoV-2 (grécke orgány neuznávajú potvrdenia o prekonaní, ktoré sú iba potvrdené všeobecným lekárom a nie sú vystavené priamo daným zdravotníckym zariadením na úradnom tlačive).

Prijateľné vakcíny sú: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson + Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm a ďalšie.  Doklad o negatívnom teste PCR sa nevyžaduje, ak bol cestovateľ v posledných 2 až 9 mesiacoch pozitívny na test COVID-19. Toto je možné dokázať predložením pozitívneho výsledku molekulárnej PCR alebo testu na antigén vykonaného autorizovaným laboratóriom alebo lekárskym osvedčením potvrdzujúcim, že držiteľ bol pozitívne testovaný na vírusovú infekciu SARS-CoV-2.

Každý cestujúci, ktorý pricestuje do Grécka, môže bez ohľadu na osvedčenie, ktoré vlastní, môže podstúpiť náhodný antigénový test. Ak ste vybraní, nezabudnite, že test je povinný. V prípade odmietnutia si orgány vyhradzujú právo odmietnuť vstup do krajiny. Výber sa uskutočňuje prostredníctvom  – forma antigenneho testu.

Dôležité vysvetlenie : Vstup turistov do Grécka nepodlieha očkovaniu. Predloženie očkovacieho osvedčenia výrazne uľahčuje postupy pri príchode do GR. Za „pas“ sa však v žiadnom prípade nepovažuje očkovanie alebo osvedčenie o protilátkach.

Pred odletom sa musia všetci cestujúci ubezpečiť, že majú pri sebe jednu prijateľnú formu potvrdenia o svojom zdravotnom stave. Medzi prijateľné dokumenty patria:

*negatívny výsledok molekulárneho testu PCR z laboratória; skúška sa musí vykonať až 72 hodín pred vstupom.

* Osvedčenie o očkovaní vydané certifikovaným orgánom.

*Osvedčenie o zotavení z vírusovej infekcie SARS-CoV-2 vydané verejným orgánom alebo certifikovaným laboratóriom.

* Dôkaz, že cestovateľ mal za posledné 2 až 9 mesiacov pozitívny test s COVID-19. Toto je možné dokázať predložením pozitívneho výsledku molekulárnej PCR alebo testu na antigén vykonaného autorizovaným laboratóriom alebo lekárskym osvedčením potvrdzujúcim, že držiteľ bol pozitívne testovaný na vírusovú infekciu SARS-CoV-2.

Všetky osvedčenia musia obsahovať  informácie –  Počet dávok a ich príslušné dátumy. /v angličtine, nemčine, francúzštine, taliančine, španielčine, ruštine a celé meno osoby sa musí zhodovať s menom v pase alebo akomkoľvek inom uznávanom cestovnom doklade.

Krajiny, z ktorých je povolený vstup za vyššie uvedených podmienok bez požiadavky na následnú izoláciu: krajiny EÚ a schengenského priestoru, USA, Spojené kráľovstvo, Izrael, Srbsko, Spojené arabské emiráty, Nový Zéland, Austrália, Južná Kórea, Thajsko, Rwanda, Singapur, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Kanada, Bielorusko, Bahreín, Katar, Čína, Kuvajt, Ukrajina, Bosna a Hercegovina a Saudská Arábia.

Pre cestujucich autom: Cestujúcim je povolený vstup z pozemných hraníc vstupnými bránami Promachonas a Ormenio 24 hodín a Evzonoi a Nymfaia od 7:00 do 23:00. Nezabudnite, že na hraniciach pri individuálnej doprave bude čakacia doba niekoľko násobne dlhšia, ako za bežného stavu.

Pred príchodom:
Turisti musia vyplniť formulár na vyhľadanie cestujúcich (PLF) najneskôr do 23:59 (23:59) dňa pred príchodom do Grécka. Pre viac informácií kliknite sem .

Povinná izolácia, ak po vykonaní odberu vzoriek majú pozitívny test na SARS-Cov-2. V takom prípade sú cestujúci a ich spoločníci na cestách ubytovaní v karanténnych hoteloch, kde podstúpia ďalšie testovanie PCR na potvrdenie počiatočnej diagnózy. Hostia zostanú v odľahlých hoteloch minimálne 10 dní. Výdavky na ubytovanie v karanténnych hoteloch hradí grécky štát.

Pred vstupom na Slovensko z Grécka

Cestovný semafor umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácií v okolitých krajinách sveta na základe farebného rozlíšenia rizika. Grécko patrí medzy zelene krajiny, ako celé EU.

Korona.gov. LINK  je pre všetkých, ktorí sa vracaju naspäť na Slovensko.

Rizikový profil krajiny – zelenej
Krajiny EÚ a krajiny mimo EÚ s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou.

Karanténa / test
14-dňová domáca karanténa, kt. môže byť ukončená neg. RT-PCR testom alebo antigénovým testom po príchode (platia výnimky – viď nižšie).

Výnimky

  • zaočkované osoby;
  • osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných 180 dní;
  • deti do 18 rokov.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *