Pred vstupom do Grécka

Skontrolujte si vzdy nové informacie na MZV – link: TU

 

Všetci cestujúci musia vyplniť  online svoj PLF formulár pred vstupom do krajiny a poskytnúť podrobné informácie o ich lokácii a adrese ich pobytu v Grécku. V prípade viacnásobného pobytu sú povinní poskytnúť adresu najmenej počas prvých 24 hodín. Pre každú rodinu by sa mal predložiť  jeden PLF formular.
PLF nájdete tiež v aplikácii Visit Greece a na travel.gov.gr. Taktiež sa odporúča, aby si všetci návštevníci pred príchodom do Grécka bezplatne stiahli aplikáciu Visit Greece (v súlade s GDPR). 

Tu sa prekliknete na stranku travel.gov.gr – požiadajte o jedinečný PLF formular s Q -codom

Ak si vyplňate PLF formular adresa pre klientov ubytovaných v :
Piatsa Michalis / N luxus / Oliva /Hotel  Sirines – Potos, Thassos 64002 Greece
Alexandra beach spa resort 4*/ Royal Paradise spa resort 5*- Potos, Thassos 64002 Greece
Kekes beach – Aliki, Thassos 64002 Greece
Villa Nelly – Limenaria, Thassos 64002 Greece
Astris Studios – Astris, Thassos 64002 Greece

Od 14. mája musia cestujúci prichádzajúci do Grécka mať  negatívny certifikát PCR od testovacieho laboratória na test Covid-19, ktorý sa vykoná najneskôr 72 hodín pred príchodom. Tento test je povinný pre všetkých turistov (vrátane detí starších ako 5 rokov) bez ohľadu na epidemiologickú situáciu v krajine odchodu. Dôkaz o negatívnom teste sa nevyžaduje od :  cestujúcich, ktorí ukončili očkovanie (tj. v závislosti od požadovaných dávok uplynulo 14 dní od posledného očkovania), sú držiteľmi očkovacieho osvedčenia.

Prijateľné vakcíny sú: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca / Oxford, Novavax, Johnson + Johnson / Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm a ďalšie.  Doklad o negatívnom teste PCR sa nevyžaduje, ak bol cestovateľ v posledných 2 až 9 mesiacoch pozitívny na test COVID-19. Toto je možné dokázať predložením pozitívneho výsledku molekulárnej PCR alebo testu na antigén vykonaného autorizovaným laboratóriom alebo lekárskym osvedčením potvrdzujúcim, že držiteľ bol pozitívne testovaný na vírusovú infekciu SARS-CoV-2.

Každý cestujúci, ktorý pricestuje do Grécka, môže bez ohľadu na osvedčenie, ktoré vlastní, môže podstúpiť náhodný antigénový test. Ak ste vybraní, nezabudnite, že test je povinný. V prípade odmietnutia si orgány vyhradzujú právo odmietnuť vstup do krajiny. Výber sa uskutočňuje prostredníctvom  – forma antigenneho testu.

Dôležité vysvetlenie : Vstup turistov do Grécka nepodlieha očkovaniu. Predloženie očkovacieho osvedčenia výrazne uľahčuje postupy pri príchode do GR. Za „pas“ sa však v žiadnom prípade nepovažuje očkovanie alebo osvedčenie o protilátkach.

Pred odletom sa musia všetci cestujúci ubezpečiť, že majú pri sebe jednu prijateľnú formu potvrdenia o svojom zdravotnom stave. Medzi prijateľné dokumenty patria:

*negatívny výsledok molekulárneho testu PCR z laboratória; skúška sa musí vykonať až 72 hodín pred vstupom.

* Osvedčenie o očkovaní vydané certifikovaným orgánom.

*Osvedčenie o zotavení z vírusovej infekcie SARS-CoV-2 vydané verejným orgánom alebo certifikovaným laboratóriom.

* Dôkaz, že cestovateľ mal za posledné 2 až 9 mesiacov pozitívny test s COVID-19. Toto je možné dokázať predložením pozitívneho výsledku molekulárnej PCR alebo testu na antigén vykonaného autorizovaným laboratóriom alebo lekárskym osvedčením potvrdzujúcim, že držiteľ bol pozitívne testovaný na vírusovú infekciu SARS-CoV-2.

Všetky osvedčenia musia obsahovať  informácie –  Počet dávok a ich príslušné dátumy. /v angličtine, nemčine, francúzštine, taliančine, španielčine, ruštine a celé meno osoby sa musí zhodovať s menom v pase alebo akomkoľvek inom uznávanom cestovnom doklade.

Krajiny, z ktorých je povolený vstup za vyššie uvedených podmienok bez požiadavky na následnú izoláciu: krajiny EÚ a schengenského priestoru, USA, Spojené kráľovstvo, Izrael, Srbsko, Spojené arabské emiráty, Nový Zéland, Austrália, Južná Kórea, Thajsko, Rwanda, Singapur, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Kanada, Bielorusko, Bahreín, Katar, Čína, Kuvajt, Ukrajina, Bosna a Hercegovina a Saudská Arábia.

Pre cestujucich autom: Cestujúcim je povolený vstup z pozemných hraníc vstupnými bránami Promachonas a Ormenio 24 hodín a Evzonoi a Nymfaia od 7:00 do 23:00.

Pred príchodom:
Turisti musia vyplniť formulár na vyhľadanie cestujúcich (PLF) najneskôr do 23:59 (23:59) dňa pred príchodom do Grécka. Pre viac informácií kliknite sem .

Povinná izolácia, ak po vykonaní odberu vzoriek majú pozitívny test na SARS-Cov-2. V takom prípade sú cestujúci a ich spoločníci na cestách ubytovaní v karanténnych hoteloch, kde podstúpia ďalšie testovanie PCR na potvrdenie počiatočnej diagnózy. Hostia zostanú v odľahlých hoteloch minimálne 10 dní. Výdavky na ubytovanie v karanténnych hoteloch hradí grécky štát.

Pred vstupom na Slovensko z Grécka

Cestovný semafor umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácií v okolitých krajinách sveta na základe farebného rozlíšenia rizika. Grécko patrí medzy zelene krajiny, ako celé EU.

Korona.gov. LINK  je pre všetkých, ktorí sa vracaju naspäť na Slovensko.

Rizikový profil krajiny – zelenej
Krajiny EÚ a krajiny mimo EÚ s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou.

Karanténa / test
14-dňová domáca karanténa, kt. môže byť ukončená neg. RT-PCR testom alebo antigénovým testom po príchode (platia výnimky – viď nižšie).

Výnimky

  • zaočkované osoby;
  • osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných 180 dní;
  • deti do 18 rokov.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *