More s dušou, ľudia so srdcom, príbehy s vášňou

                                       … to je grécky ostrov Thassos 

Dovolenka na Thassose thassos2024 letecky na Thassos lastminute thassos najlepsi thassos Thassos dovolenka najlepšia dovolenka Thassos

 

CK SAFFARI Like

PREČO PRÁVE THASSOS?
* Let z Bratislavy na grécky ostrov Thassos /letisko Kavala/ trvá 90 minút.
* autom ste na ostrove za 14 – 16 hodín
* ostrov Thassos má vlastné vodné pramene – čiže voda na ostrove je pitná
* má neobyčajne krásnu faunu aj flóru preto ten názov – smaragdový ostrov – EMERALD THASSOS
* nájdete tu prekrásne pláže pieskové, mramorové, mramorový piesok či kamienky

o-thassose-05 kekes-beach-aliki-destinacia-01 o-thassose-07 thassos-leto-11

„Poznávacím znamením“ ostrova Thassos sú zelené lesy, striebristé olivovníky, jedinečné zálivy, pôvabné pláže, tyrkysové more, ktoré ponúkajú zážitok nevšednej intimity zo spojenia prírody s človekom! Zažiť ostrov Thassos znamená nasadnúť do auta či na motorku a vydať sa na „výpravu“ okolo ostrova a najmä do jeho vnútrozemia! Vašou odmenou budú nevšedné zákutia, nečakané prekvapenia, ktoré nenechajú chladným žiadneho fotografa či romantika.
Egejské more so svojou širokou škálou modrých, zelených či tyrkysových odtieňov, je pri piesočnatých plážach plytké, čo uvítajú najmä deti. Pozdĺž skalnatého pobrežia ostrova Thassos nám priezračná voda umožní nazrieť do morských hlbín, s mnoho farebnými živočíchmi, čo ocenia milovníci športového potápania. Rybári si prídu na svoje lovom rozmanitých morských živočíchov. Tí „akčnejší“ si požičajú motorové člny, vodné bicykle, surfy, jetski, vyskúšajú let padákom nad morom, flying delphins, či vodné lyže. Destinácie CK Saffari vami rokmi overené: Piatsa Michalis, Kekes Beach, Astris Sun...Srdečnú pohostinnosť obyvateľov ostrova Thassos zažijete v malých reštauráciách, kaviarničkách a plážových baroch s príjemnou hudbou a výhľadom na more. Ochutnáte tu Grécko – grilované jahňa, musaka, giros, suflaki, dolmadakia, jedlá z darov mora… A po dobrom jedle Retsina (víno) s príchuťou živice, známe brandy Metaxa a Ouzo či Tsiporou – grécke špeciality, osvieženie typickým frappe – ľadovou kávou. Nezabudnite si ísť večer posedieť do kaviarničiek a barov, zabaviť sa na diskotékach v mestečkách, ktoré ožívajú po západe slnka.
Informácie o mestách na Thassose:  
 Limenas

 Mesto Thassos – Limenas je hlavným mestom ostrova Thassos. Archeologické pamiatky historického mesta spolu s grafickými thassoskými domami a modernými budovami dodávajú tejto oblasti magickú atmosféru. Hlavné mesto Limenas je dnes moderným medzinárodným centrom turizmu, ktoré poskytuje všestranné možnosti pohodlného pobytu. Kultúrne akcie: v antickom divadle je možné vidieť antické tragédie, ale aj súčasné koncerty. Možnosť návštevy hlavného mesta Limenas: archeologické múzeum, antické trhovisko, antické divadlo, pešia túra

Kastro
Výlet do vnútrozemia
Kastro je najstaršou osadou na ostrove Thassos (11. stor.) a je umiestnená vo výške 800 m n. m. Pre jej výhodnú polohu – v kotline pohoria – ju nie je z mora ani z pobrežia vidieť, preto sa rozvíjala predovšetkým v období, keď Egejské more pustošili piráti. K opusteniu obce prišlo hromadne na začiatku 20. stor., keď obyvatelia sa zamestnávali v nemeckej firme Speidel a založili mestečko Limenaria. Obec je dosažiteľná pešo – výborná turistika – alebo autom, najlepšie džípom, z Limenarie. Cesta, značená drevenými tabuľami, vedie cez platanové háje, popri nespočetných úľoch, osviežujúcich vodopádoch, stádach pasúcich sa kôz a oviec. Popri chráme Agios Athanassios sa nachádza útulná taverna. V súčasnosti sú staré ruiny čiastočne reštaurované, mnohé domčeky sú využívané ako víkendové domy.
Theologos

Oblasť Theologosu pokrýva 2/5 územia plochy ostrova Thassos. Je postavená v nadmorskej výške 220 m. Domy, postavené tradičnou macedónskou architektúrou, pokryté kamennými doskami, dvory s kvetinami a záhradky dávajú zvláštny malebný vzhľad celej dedine. Kultúrne akcie: v letnom období – ukážky tradičného svadobného obradu Thassosu. Pri oslavách Svätého Dimitrisa sa uskutočňuje púť s podávaním „kurbani“ po ukončení omše.

Panagia
V období okolo roku 1845 bola hlavným mestom ostrova Thassos s vlastnou menou. Pomenovaná bola podľa kostola Panagia (Panne Márii 1832). V čase náboženských sviatkov a celonočných omší dedinské ženy pripravujú v priestore pred kostolom „Kurbani“, varené mäso s mletou pšenicou, ktoré sa ponúka veriacim po ukončení omše. Každý Veľkonočný pondelok sa uskutočňuje karneval s účasťou spolku „Bakchus“ a vedenie obce. Prírodné pramene s kryštálovou vodou, tradičných domčekov, kamenné uličky a dlažby nadchýnajú návštevníkov svojou malebnosťou
Potos

Mestečko Potos sa nachádza priamo na pláži s jemným pieskom, malými okruhliakmi a čistou vodou. Je rušným turistickým centrom zábavy a nočného života. Romantickú atmosféru umocňujú uličky s množstvom obchodíkov, zlatníctiev, suvenírov, barov a reštaurácií s bohatou ponukou gréckej kuchyne. Mestečko Potos, bývalá rybárska osada, zaznamenáva veľký rozvoj, hlavne v posledných rokoch, práve vďaka turizmu. Je tu celá rada hotelov, izieb na prenájom, turistických kancelárií a požičovní áut. Na pláži si každý môže vybrať svoje miestečko, či už na piesku, drobných kamienkoch alebo na mramorových platniach. Cez deň ožívajú pláže, v noci bary a taverny na promenáde priamo pri mori. Potoská promenáda s tavernami, barmi, cukrárňami, obchodíkmi so suvenírmi a hotelmi sa vinie pozdĺž pláže a končí pri Piatsa Michalis. O niekoľko uličiek ďalej natrafíme na požičovne áut a motoriek, na internetovú kaviareň či dokonca na ozajstný lunapark! Samozrejme, že v mestečku sa nachádza aj bankomat. Tak, ako všade na Thassose, aj tu je more nádherne modré a čisté. Pri dobrej viditeľnosti sa týči oproti mestečku Potos tajomný a posvätný polostrov Athos.
Limenária

Mestečko Limenária spolu s dedinou Kalyvia tvoria správny celok. Je druhým najväčším mestečkom ostrova. Jeho rozvoj začína začiatkom 20. storočia z dôvodu potreby ubytovania robotníkov z dolov a zlúčením obyvateľov stredovekej dedinky „Kastro“ (hradisko), postavené na úbočí takmer v centre ostrova. Neďaleko dedinky Kastro bola objavená historická osada. V roku 1922 po katastrofe v Malej Ázii, sa sem prisťahovali ázijskí Gréci a ich príchod znamenal začiatok rozkvetu mesta. Mestečko Limenária sa nachádza v južnej časti ostrova Thassos. Prírodné bohatstvo kraja sem priviedlo nemeckú firmu Speindel, ktorá začala z dobývaním Železnej rudy. Táto firma tu postavila aj zámoček Palataki. V mestečku Limenária je sústredených najviac služieb, či už banky, lekáreň, obchodná sieť, požičovne, čerpacie stanice, zábavné podniky, zdravotné stredisko.
Aliki

Na východnej časti ostrova Thassos bola malá skala – uprostreazúrovej vody severného Egejského mora – známa ako „Posvätná Skala“ ostrova. Už od 7. st. p.n.l. bol východný záliv skaly považovaný za posvätné miesto a neskôr v období príchodu prvých kresťanov (v r. 49 prišiel apoštol sv. Pavol do Kavaly), tu boli vybudované na vrcholku skaly dve starokresťanské baziliky. Z obidvoch zátok prístavu Aliki sa už v staroveku vyvážal mramor, známy svojou belosťou a vynikajúcou kvalitou, do všetkých veľkých prístavov stredomorských štátov. Zašlú slávu Aliki dnes dokazujú sprístupnené ruiny a vykopávky. Aliki dnes – je osada s romantickým zálivom Aios Ioannis Loukas. Priamo na pláži, pod zelenou vínnou révou, na Vás čakajú útulné rybárske krčmičky so svojimi chutnými špecialitami. Jednou z nich je aj „Koala bar“. Očarí Vás jeho atmosféra i srdečný úsmev a pohostinnosť pána Panajotisa, jeho manželky Anny, synov Vasila a Michaelisa. Kto potrebuje pohodu, relax, ticho a prírodu, je na Aliki na tom najsprávnejšom mieste … a prezradím Vám malé tajomstvo: ten, kto si dá tú námahu a prejde sa až na koniec polostrova, určite objaví malý jaskynný chrám s viacerými, veľmi osobnými, oltárikmi.
Astris
Malá grécka dedinka Astris sa nachádza na romantickom píniami porastenom polostrove Soliniko na juhu ostrova Thassos. Malebné dedinské domčeky boli postavené pôvodnými obyvateľmi inej gréckej dedinky Theologos. V mestečku sa nachádzajú 2 obchodíky, kde dostanete čerstvé ovocie a zeleninu, mliečne produkty, džúsy, drogériu, a v novinovom stánku okrem novín, časopisov, pohľadníc i zmrzlinu. Najbližší pekár a mäsiar sa nachádzajú v mestečku Potos. Asi 700 m od letoviska Astris sa rozprestiera jedna z najkrajších pláží ostrova – Psili Amos so širokou ponukou vodných športov.
MYTOLÓGA
o-thassose-27

Z čias bohov: Jedna z mnohých milostných peripetií boha Dia, najväčšieho boha starovekých grékov, sa stala podnetom „objavenia” ostrova Thassos v dávnych dobách. V dobách, keď kráľoval fénický kráľ Agenoras, sa jedného jarného dňa sám Zeus prevtelil do krásneho býka, uniesol Europu, dcéru kráľa Agenora, a zaviedol ju do jaskyne Dikteo Andro na Kréte. Tu sa z býka prevtelil do orla a z ich milostného spojenia sa Europe narodili traja synovia. Zatiaľ čo Europa ukrytá na Kréte prežívala príjemné chvíle s Diom, jej otec Agenoras si pozval svojich synov a vnuka Thassa, ktorým rozkázal, aby našli Europu a nevracali sa bez nej späť. Thassos precestoval mnohé miesta, až objavil nádherne zelený ostrov. Ostal okúzlený príjemným podnebím a bohatou flórou. Vedomý si toho, že sa nemôže bez Europy vrátiť, zostal so svojimi druhmi na ostrove, ktorý pomenoval podľa seba – Thassos.

GRÉCKA MENTALITA

Akí sú Gréci? Sú rodinne založení, veľmi spoločenskí. Je v nich určitá detinskosť a plachosť. Sú orientálne oddaní osudu. Sú pohostinní. V Grécku takmer neexistuje pojem života v súkromí. Aj na ostrove Thassos sa v šetko deje na verejnosti, ulica je divadlom ich života. Gréci sú majstri života zo dňa na deň, virtuózi improvizácie, umelci všedných dní. Ak sa počas Vašej dovolenky necháte trošku “nakaziť” touto mentalitou, Vašu dovolenku na Thassose strávite dvojnásobne príjemne. Vyzbrojte sa úsmevom a trpezlivosťou a zistíte, že každý Grék sa bude snažiť z celých svojich síl, aby Vám vyhovel.
GRÉCKA KUCHYŇA  

Grécka kuchyňa má svoj originálny ráz. Jedlá majú celkovo vidiecky štýl. Podáva sa jedno hlavné jedlo, najčastejšie mäsité a k nemu rôzne druhy zeleninových šalátov, syr, olivy, biely chlieb. Tento štýl gréckej kuchyne si zachováva svoju originalitu aj v najlepších reštauráciách, ktoré okrem “európskych” jedál majú vždy aj typické tradičné jedlá. Zaujímavosťou gréckej kuchyne je, že v mnohých tavernách môžete prísť až do kuchyne, pozrieť sa priamo “do hrnca” a objednať si to, čo na Vás najviac zapôsobilo.

MORE – PLÁŽ  

Čistú vodu a ovzdušie, považujú domorodci ostrova Thassos za samozrejmosť. Pláže sú verejné, prístupné pre každého, bezplatné, nemajú majiteľa (netýka sa Kekes Beach). Sprchy na pláži nájdete len v niektorých strediskách. Nudistické pláže nie sú oficiálne povolené, ale na Kekes Beach si môžete urobiť svoju vlastnú. Známe silné vetry “MEKTEMI” na pobreží Egejského mora sa môžu objaviť za horúcich letných dní. Domáci ostrova Thassos, ako aj turisti, ich v zásade považujú za príjemné osvieženie v letných horúčavách.

o-thassose-34

Aliki – výnimočné miesto s 2 nádhernými plážami ponúka opaľovanie aj na snehobielych mramorových platniach; prímorskú pohodu dopĺňajú taverny, bary, obchodíky… a antické vykopávky

Kekes Beach – súkromný pozemok s piesočnatými zálivmi a skalnatými útesmi a kryštálovo čistou vodou, výborná taverna Skidia

o-thassose-36

Potos – príjemné rybárske mestečko s 2 km dlhou piesočnatou, piesočnato-štrkovou plážou s lehátkami a slnečníkmi; „obkľúčenou“ barmi, kaviarňami, reštauráciami, obchodíkmi so suvenírmi; výhľad na posvätný polostrov Athos; nádherné západy slnka

o-thassose-37

Pefkari – 1,5 km od Potosu vzdialená piesočnato-skalnatá pláž so širokou ponukou vodných športov, barmi, tavernami.

o-thassose-38

Psili Ammos – cca. 4 km od Potosu, obľúbená pláž aj vďaka príjemne horúcemu piesku; útulné taverny a vodné športy k dispozícii
o-thassose-39

Marley beach je organizovaná pláž so skvelou atmosférou. Slnečníky a lehátka sa neplatia. Sú podmienené konzumom. Starostliví majitlia sa starajú o hodlie a rozhodne nie je na škodu, že jeden z majiteľov je DJ. Hudba, cocktail, slnko, more a  zábava je zaručená.
o-thassose-40
Romanickú „Hippies beach„ Salonikios nájde cca 1km od hotela až na samom výbežku Astriskej zátoky Kalami. Vhodná na šnorchlovanie. Na plaži sú hojdacie siete a vzdušné kóje s pohodlným priestorom na ležanie, ktoré vytvárajú tieň. Neplatia sa extra, sú podmienené iba konzumaciou 5€ za celý deň. 
o-thassose-41
Agios Ioannis / Aliki – osamelá okrúhliakovitá pláž s priezračnou vodou a nádhernou prírodou

o-thassose-42

Paradise Beach / Kinira – 25 km od Potosu, uprostred zelenej prírody; vhodná pre deti vďaka postupne sa zvažujúcemu vstupu do mora, s príjemným vánkom a vlnami…

o-thassose-43

Chryssi Ammoudia / Skala Potamia – nazývaná tiež „Golden Beach“, obľúbená pláž vhodná aj pre surfistov

o-thassose-44

Marble Beach / LIMENAS – Saliara – Makriammos – romantická pláž s jemným pieskom snehobielej farby z neďalekého mramorového lomu

o-thassose-45

Livadi / Monastery Archangelos– úžasné kúpanie pod skalnatým masívom uprostred divokej prírody

o-thassose-46

Tarsanas (tajný tip)/ Monastery Archangelo – hneď vedľa Livadi, malá dobre, ukrytá a vďaka tomu málo známa pláž. Ústia sem do mora 2 pramene, ktoré príjemne ochladia počas horúcich letných dní

o-thassose-47

Gyola – „Diovo oko“ absolútne tajné miesto, priam až žiarlivo ukrývané pred masami turistov, navštevované počas nášho výletu na džípoch do vnútrozemia
Olivový olej

o-thassose-48

Na Thassose je olivovník považovaný za požehnaný strom a nič nemá výjsť na zmar. Jeho olivy sa konzumujú a vyrába  sa z nich olivový olej. Listy sa používajú ako krmivo pre zvieratá a dobytok. Drevo sa používa na zatepľovanie, aby domy boli v teple počas zimy, a v rukách rezbárov, sochárov, sa pretvára do krásnych umeleckých diel.
Thassoský olivový olej obsahuje veľké množstvo antioxidantov, a nedávna štúdia ukázala, že šťavy z olív obsahujú vlastnosti, ktoré chránia pred infarktmi. Olivový olej si môžete  kúpiť priamo od miestnych výrobcov, rovnako ako v obchodoch na ostrove. Dajú sa kúpiť vo viacerých variáciách. To zahŕňa fľaše olivového oleja, ktoré sú obohatené o miestne byliny. Thassoské olivy a olivový olej si môžete zakúpiť takmer všade na ostrove. Tak tiež sa široko vyváža, takže ho možno nájsť na mnohých miestach po celom svete.
Med

o-thassose-49

Na Thassose sú najznámejšie dva druhy medov, tmavší borovicový med a ďalší zlatý med z divých kvetov na ostrove. Med sa vyrába čisto prírodným spôsobom. Môžete  navštíviť Honey Factory v blízkosti Skala Prinos , kde sa môžete dozvedieť všetko Thassoskom mede. Sladkosti z Thassosu majú zvláštnu chuť pochádzajúcu z ich tajnej zložky, Thassoského medu. 
Med si môžete kúpiť od nezávislých producentov z celého ostrova, ktorí predávajú med a rôzne produkty zo včelieho vosku a tradičné Thassoské sladkosti, ktoré sú vyrobené výhradne z miestneho Thassoského medu. Okrem vynikajúceho medu, môžete tiež kúpiť materskú kašičku alebo propolis (zmes, ktorú včely zbierajú z púčikov stromov ,ktorá sa používa na vyplnenie nežiadúcich otvorov v úli.)
Víno

o-thassose-50

Zlatá éra Thassoského vína bola najmä počas helenistického obdobia, kedy hralo hlavnú úlohu vo vývoji ekonomiky ostrova. Pestovanie vína bolo nahradené pestovaním olív a výroba vína klesala.
V súčasnej dobe neexistuje žiadna masová výroba a existuje len málo typov Thassoského vína na predaj. Môžete skúsiť, ale výnimočnú kvalitu vína od súkromných pestovateľov a výrobcov po celom ostrove. Horská obec Kazaviti je preslávený svojím vínom.
Tsipouro

o-thassose-51

Tsipouro je vyrobené z čisto prírodných zložiek a neobsahuje žiadne chemické látky.
Tsipouro je podobé ouzu, tradičný nápoj z Grécka známi pre väčšinu ľudí. Základný rozdiel medzi nimi je, že Tsipouro je úplne prírodný produkt destilovaný z hrozna, zatiaľ čo u ouza sa destiluje alkohol obsahujúcich chemikálie. Chuť Tsipoura je zvyčajne miernejšia a aromatickejšia ako ouzo. Väčšina taverien a reštaurácií majú svoje vlastné Tsipouro.
Morské plody

o-thassose-52

Thassos je obdarený hojnosťou rýb a plodov mora, ktoré sú čerstvo ulovené a ponúkaný ich či už v ostrovných tavernách alebo na trhoviskách. Ak si ich objednáte v jednom z mnohých vynikajúcich taverien, budete mať jednu z najchutnejších a najčerstvejších rýb vo vašom živote.Ostrov a jeho južné skalnaté pobrežie poskytuje prístrešie pre veľa druhov ako chobotnice, kalamáre, ustrice a veľa iných.
Typicky, miestne taverny ponúkajú tieto lahodné pochúťky grilované alebo vyprážané s nádychom olivového oleja a octu alebo citrónu. Ďalšie prísady, ako omáčky sú jednoducho zbytočné. A taktiež poľnohospodárstvo bolo súčasťou Thassoského života od staroveku. Na ostrove je bujná vegetácia a nedotknuté prostredie poskytuje dobré podmienky pre stáda kôz a oviec. Vyskúšajte miestne kozie a jahňacie špeciality v mnohých reštauráciách na ostrove, a to najmä v horských dedinách Theologos ,Kazaviti , Panagia a Maries .
Syry

o-thassose-53

Thassoský feta syr sa vyrába z miestneho kozieho mlieka, rovnako ako ďalšie tradičné syry a krémy vyrobené na ostrove Thassos. Ostrovný  mliekarenský priemysel je relatívne malý a dnes neprodukuje toľko ako voľakedy.
Horské bylinky

o-thassose-54

 

Liečivé vlastnosti rastliny a byliny, ktoré sa nachádzajú na ostrove Thassos boli dobre známe a zdokumentované už pred tisíckami rokov. Kým žil na ostrove Thassos, Hippokrates (460-370 pnl), ktorý je dnes považovaná za otca západnej medicíny.
Bobkový list, rozmarín, harmanček, a Linden sa nachádza vo voľnej prírode. Iné rastliny ktoré sa nachádzajú na ostrove sú Balm, ľubovník, šalvia a ďalšie balsamico rastliny. O tých sa hovorí že zmiešané s olivovým olejom majú liečivé vlastnosti. Okrem toho existuje 12 druhov liečivých rastlín na ostrove Thassos, ktoré sa nevyskytujú nikde inde v Grécku. Thassos produkuje hojnosť bylín, ako je oregano, mäta pieporná a mnoho ďalších
Mramor

o-thassose-55

 

Thassians postavený väčšinu svojich budov s mramoru z ostrova. Thassoský mramor bol cenený v celom starovekom grécku a Ríme , vďaka jeho čistej a snehovo bielej farbe. Belší mramor než Thassoský nebol objavený dodnes. Predpokladá sa, že na ostrove prvá mramorová ťažba prebehla okolo 18.000 pnl niekde medzi obcami Limenaria a Maries , je to jedno z najstarších banských nálezísk v Európe.
Mramor bol prvýkrát exportovaný z Thassosu v 6. storočí pred naším letopočtom. Bol dodávaný od starých mramorových lomov Alyki na neďaleký ostrov Samothraki a rôzne iné ostrovy, na pobreží Malej Ázie a Atén. Neskôr v priebehu tretieho storočia nášho letopočtu, bolo dodané do starovekého Ríma, a po tom, do Byzantskej ríše. Dnes je to prvotriedny produkt a dopyt po ňom je takmer všade. Thassoský mramor je známy pre svoju čisto bielu farbu a mäkké svetlo. To je zvlášť populárne v teplejších klimatických pásmach vďaka jeho prirodzeným izolačným vlastnostiam a jeho schopnosťi odrážať svetlo.
Na ostrove sú početné mramorové lomy pôsobiace dodnes. Sú extrahované veľké bloky mramoru. Mramorové bloky sú potom zaslané do tovární vybavených ťažkými strojmi pre jemné a precízne rezanie. Tam sa mramor spracováva pre použitie v domácnostiach, budovách a kanceláriách po celom svete.
Ponorte sa do minulosti a dnes
Thassos je dnes známy ako “smaragdový ostrov” vzhľadom k bujnej vegetácie a lesom. Avšak v starovekom Grécku to bol známy ako “Atény severu”, titul potvrdzuje značnú reputáciu ostrova. Bohatý na minerály a prírodné zdroje a strategicky umiestnený na hlavnej obchodnej ceste, ostrov bol vyhľadávaný všetkými veľmocami staroveku. Ponorte sa do dávnej histórie a kultúry Thassosu tým, že navštívite niektoré z múzeí po celom ostrove.
Klenotom ostrova je archeologické múzeum, nachádzajúce sa v hlavnom meste Limenas . To sa môže pochváliť ukážkamy starých poznatkov z celého ostrova. V pešej vzdialenosti od centra Limenasu sú zvyšky monumentálneho mestského múru, ktorý bol až 9 metrov vysoký a bol postavený prevažne z Thassoského mramoru. Väčšina múzeí na Thassose poskytujú zaujímavý pohľad na každodenný život obyvateľov Thassosu v minulosti. Sú tam tiež múzeá poľnohospodárstva, kde sa môžete dozvedieť ako sa vyrába olivový olej a med, tradičnými a aj modernými metódami.
Letné a Celoročné
Leto na ostrove Thassos ponúka nekonečné slnko, nádherné pláže, more a zábavných aktivít, ktoré lákajú turistov rok čo rok.Mnohí však neuvedomujú, že Thassos je viac než letoviskom … Je to celoročný ostrov!
Jar, jeseň, zima a na ostrove Thassos ponúkajú jedinečné možnosti a príležitosti.
Vodné športy
Zoznam vodných športov na ostrove Thassos je obmedzený len na vašou energiou a predstavivosťou. Okrem tradičných vodných športov ako je plávanie, je tu tiež windsurfing, jazda na kajaku, vodné lyžovanie, potápanie, a mnoho ďalších.
Lodné výlety
Prehliadka ostrova popri pobreží. Zo zastávkami na krásnych plážach a v zátokách do ktorých sa dá dostať iba loďou. A ešte rybačka a a grilovanie na palube. To je výlet loďou. 
Jazda na bicykli a na horských bicykloch
Thassos je rajom ako pre pokojnú jazdu na bicykli tak aj pre dobrodružnú jazdu horským terénom.  Kozie chodníčky do vnútrozemia môžu osloviť niekoho z dobrodružnou povahou a poskytujú výzvu pre nadšených cyklistov.
Túry
Kopce a údolia ostrova vítajú a turistov po celý rok a počas všetkých štyroch ročných období, z ktorých každý ponúka jedinečný zážitok. Existuje niekoľko ciest a chodníkov, ktoré križujú ostrov. Vrchol Ypsarion 1204 metrov vysoký, je zvlášt výzvou.Vášniví fotografi a ornitológovia nájdete na Thassose absolútny raj, z hľadiska rôznych druhov vtákov. 
Výlet džípmi
Ak chcete preskúmať horské cestičky a zákutia pohodlnejšie a rýchlejšie ako na bicykli alebo pešo. Tak vám ostrov Thassos ponúka výlet džípmi do vnútrozemia. Na ktorom môžete spoznať krásy ostrovného vnútrozemia.
Jazda na koni
Väčšina gréckych ostrovov neposkytuje osviežujúci zážitok z jazdy na koni pozdĺž pobrežia alebo vysoko na svahoch.Ako príjemná alternatíva trávenia voľného času, sa na ostrove ponúka jazda na koni.
Fun Train
Na Thassose sú dva takzvané zabavné vlaky. Jeden z nich ponúka turistom  bezstarostnú prehliadku prímorských dedin Skala Panagia a Skala Potamia. Druhý z nich ponúka večerné a nočné výlety mesta Limenas .
Sviatky a slávnosti
Na ostrove Thassos s je nespočet krásnych kostolov, veľkých aj malých, skoro v každom meste a dedine. Každá dedina má svoj kostol, ktorý je možné navštíviť kedykoľvek v priebehu vášho pobytu. Najväčší sviatok na ostrove je po Veľkej noci, sviatok Nanebovzatia Panny Márie 15. augusta. V obci Panagia , miestni dedinčania prechádzku okolo dediny s ikonou Panny Márie. Tisíce ľudí, sa hrnú do dediny na tento významný grécki pravoslávny sviatok a vychutnať si nielen náboženské aspekty tohto sviatku, ale aj slávnosti, ktoré ho sprevádzajú.
Karneval je obdobie slávností tesne pred začatím pravoslávnej pôstu. V období karnevalu sa vyznačuje tancom, večierkami, prehliadkami, a samozrejme, ľuďmi v maškarných kostýmoch. Na Thassose sa karneval stále oslavuje tradičným spôsobom, so zameraním na starého pohanského boha Dionýza. Ulice a domy sú zariadené v krásnych farbách a vytvára živú atmosféru. Karnevalové sprievody sú veĺkým zážitkom.
Registrácia na zasielanie NEWSLETTER A PONUKY LAST MINUTE 
Všeobecné podmienky účasti na zájazde
 Doprava a dôležité informácie 

Najlepsi Thassos letecky Thassos last minute thassos Thassos 2019 Thassos Thassos Thassos thassos tasos super thassos first minute Thassos #thassos #thassosholiday #piatsamichalis #kekesbeach #thassosletecky ##najlepsithassos

Copyright 2002 – 2020 CK SAFFARI spol. s r.o. All rights reserved.